دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > معماری > مسابقات معماری > مسابقات معماری داخلی   چاپ        ارسال به دوست

مسابقه مهارت سنجی “معمار خلاق ایرانی”


مجموعه «میزان» متشکل از نخبگان جوان دانشگاه های برتر کشور با هدف شناسایی طراحان و ایده پردازان خلاق و خوش ذوق در زمینه معماری برای دومین سال اقدام به برگزاری مسابقات مهارت سنجی نموده است.

موضوع مسابقه:
مسابقات معماری «طرح ایرانی» از نوع مسابقات آزاد ملی می‌باشد که در ادوار سه یا چهار ماهه برگزار می‌شود و امسال همزمان در این دوره از مسابقات مهارت‌سنجی فن‌آورد با هدف جمع‌آوری ایده‌های نو و بکار‌گیری هنر ایرانی- اسلامی در طراحی شهری، مبلمان و المان شهری به موضوعات زیر می‌پردازد:

– طراحی اجمالی فضای ره‌باغ منتهی به حرم امام رضا(ع) در شهر مشهد – شامل طراحی مسیر‌های پیاده، دوچرخه و سواره، فضاهای سبز،
– طراحی جداره ها و نمای شهری، گره‌های شهری، محل اجتماعات، فضای بازی، طراحی کریدور‌های بصری و محرهای حرکتی مناسب و ….
– طراحی تفصیلی مبلمان شهری، شامل باغچه، نیمکت، تابلوی اعلانات، چراغ های روشنایی در ارتباط با محیط و کف‌سازی ره باغ
– طراحی تفصیلی المان شهری معرف پایتخت فرهنگی و معنوی جهان اسلام در میدان شهدای شهر مقدس مشهد

در تمامی موضوعات باید به این نکته توجه شود که محل طراحی و ایده‌پردازی در شهر مشهد بوده و طراحان باید رویکردی متناسب با فضای مذهبی و زیارتی شهر داشته باشند.توجه به سه موضوع مذکور با هویت ایرانی و اسلامی هر کدام، قسمت هایی از پازل یک شهر اسلامی با نماد‌های مذهبی را تشکیل می‌دهند. در تمامی سه موضوع، گرایش معماری وجود دارد ولی در هر کدام، یکی از گرایش های طراحی شهری، طراحی صنعتی و طراحی تجسمی نیز به چشم می‌خورد. لذا از تمامی علاقه‌مندان و صاحب‌نظران دعوت می‌شود در این مسابقات شرکت نموده و سهمی موثر در ایجاد سبک معماری انقلاب اسلامی داشته باشند.

هدف از برگزاری مسابقه:
در دورانی که رسانه ها به سرعت پیش می روند و بر حوزه نفوذ خود می افزایند می توان از این فرصت بهره برد و از معماری به مثابه یک رسانه در انتقال فرهنگ فاخر ایرانی-اسلامی استفاده نمود. می توان با بکارگیری سبک معماری و شهرسازی ایرانی و اسلامی در فضاهایی که مناسبات فردی و اجتماعی در آن رقم می خورد، به ایجاد نظم بصری در معماری و ریخت شهرها و ارتقاء سلیقه عمومی جامعه کمک شایانی نمود.
در شرایط کنونی برگزاری این مسابقه به منزله یکی از گام های اساسی برای راه اندازی جریان مذکور خواهد بود.با برگزاری این مسابقه، فرصتی فراهم خواهد گردید تا همه صاحب نظران علاقه مند در سطح ملی بتوانند ایده های خلاقانه خود را در طراحی فضای یک شهر اسلامی-ایرانی عرضه نمایند. از این خلال، بانیان پروژه خواهند توانست در فرصتی برابر همه ایده های عرضه شده را سنجیده و با توجه به خواسته ها و اهداف مطرح شده، مناسب ترین طرح ها را برگزینند.

چگونگی برگزاری مسابقه:
مسابقه مهارت سنجی «معمار خلاق ایرانی» در یک مرحله و به صورت آزاد و در سطح ملی برگزار خواهد شد. داوطلبان شرکت در مسابقه می بایست پس از ثبت نام، در مهلت تعیین شده طرح های خود را تهیه و در موعد معین آن را به دبیرخانه مسابقه ارسال نمایند. طرح های عرضه شده طبق ضوابط مسابقه داوری خواهند شد و نتایج آن طبق تقویم به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رسید.

ثبت نام در مسابقه:
ثبت نام در مسابقه تنها از طریق سایت مسابقه انجام خواهد شد. داوطلبان می بایست برای ثبت نام، در بخش ثبت نام مسابقه، مشخصات خود را ثبت نمایند. تمامی افراد می بایست هنگام ثبت نام فایل کارنامه حرفه ای خود (رزومه) خود را به دبیرخانه مسابقه ایمیل نمایند. بدیهی است افرادی که اقدام به ارسال مدارک خواسته شده در سایت مسابقه نکرده باشند، از شرکت در مسابقه محروم خواهند شد.

قوانین مسابقه:
شرکت کنندگان در مسابقه می بایست قوانین ذکر شده در بند های مختلف این گزارش را رعایت نمایند:

لازم است شرکت کنندگان تمامی مدارک طراحی خود را مطابق کتابچه مسابقه، آماده نموده و به همراه فرم پرشده ی «فهرست مدارک تحویل داده شده» که از سایت مسابقه قابل دریافت است، به دبیرخانه مسابقه تحویل دهند. بدیهی است آثاری که تمامی مدارک درخواستی را ارائه نکنند، داوری نخواهند شد.

در صورت عدم رعایت قوانین مربوط به حقوق معنوی و محرز شدن وجود تقلیدهای عینی و کلان از طرح های دیگر(کپی) در طرح های برگزیده، هیأت برگزار کننده – مطابق نشریه «راهنمای برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی در ایران» (نشریه ش ۲۴۰) سازمان مدیریت و برنامه ریزی – می تواند علاوه بر درخواست بازگشت جایزه از برگزیدگان، به دریافت خسارت نیز اقدام نماید.

هیأت برگزار‌کننده برای عقد قراداد انجام مراحل بعدی طراحی یکی از طرح‌های برگزیده یا اجرای آن تعهدی ندارد، ضمنا این مسابقه صرفا به منظور جمع‌آوری ایده های معمارانه در طراحی فضاهای شهر اسلامی-ایرانی با زمینه‌ی زیارتی مانند شهر مشهد بوده و هیچ‌گونه تعهدی از بابت اجرایی بودن طرح‌ها از سوی حامی محترم به عهده ندارد.

مدارک مسابقه:
از هریک از مسابقه دهندگان که شرکت آنها در مسابقه قطعی شده است، درخواست می شود که تا قبل ازروز شنبه مورخ ۳۰ آبان‌ماه مدارک زیر را به آدرس دبیرخانه تحویل دهند. حداکثر سه شیت در ابعاد ۱۰۰*۷۰ به صورت عمودی و نصب شده بر روی فوم برد نیم سانتی متری سفید رنگ.

مدارک مورد نیاز در سه موضوع مذکور شامل موارد زیر می‌گردد:

موضوع اول: ‌
یک پلان کلی و حداقل یک برش و نمای کلی در مقیاس ۱:۵۰۰(نشان گر فرم کلی مسیرها، ارتباطات و تداوم فضایی و فرمی محورهای پیاده و سواره و نیز نمای کلی و خط آسمان جداره های اصلی خیابان ، شامل فضاهای حرکت، ایستادن، نشستن و فضاهای تفریحی و سبز که به تشخیص طراح، برای بالا بردن کیفیت فضایی و هویتی چنین محوری لازم است)، حداقل چهار تصویر سه بعدی در مقیاس ۱:۱۰۰ از نمای جداره‌ها و حداقل یک دید پرنده به نحوی که نشان‌دهنده‌ی ایده‌ی کلی طراح باشد.

موضوع دوم:
پلان، مقطع و نما به همراه جزئیات در مقیاس ۱:۱۰ یا ۱:۲۰ و حداقل دو تصویر سه بعدی از مبلمان شهری(نشانگر جنس، مصالح و جزئیات طرح).

موضوع سوم:
پلان، مقطع و نما به همراه جزئیات در مقیاس ۱:۲۰ یا ۱:۵۰ و حداقل سه تصویر سه‌بعدی دید انسانی و یک تصویر از دید پرنده به همراه مونتاژ تصاویر واقعی از فضای پیرامونی میدان.

یک دفترچه برای هر موضوع در قطع A4 عمودی، در حداکثر ۳ صفحه ی یک رو، حاوی توضیحات انگاره عرضه شده، فرآیند طراحی، دیاگرام ها و نکاتی که برای توضیح طرح ضروری به نظر می رسد. یک حلقه لوح فشرده، حاوی فایل تصویری شیت ها در قالب فایل عکس و فایل نگارشی دفترچه در قالب word یا pdf.
به جز شناسه ی رهگیری، درج هرگونه نوشته، نام یا علامت روی شیت یا دفترچه یا لوح فشرده یا داخل و پشت آنها که به شناخته شدن مسابقه دهنده کمک کند، یا احتمال آن برود، موجب حذف مدارک ارائه شده از فرآیند مسابقه می شود. لوح فشرده داخل یک پاکت A4 قرار گرفته و با درج شناسه روی پاکت تحویل داده شود.

هیئت داوران:
متعاقبا اعلام خواهد شد.

جوایز:
انتخاب طرح های برتر و رتبه بندی آنها زیر نظر هیئت داوران مسابقه انجام خواه شد. از میان طرح های رسیده به دبیرخانه مسابقات در هر گرایش حداکثر سه طرح برگزیده و رتبه بندی خواهد شد و جوایزی به آنها تعلق خواهد گرفت.

جوایز موضوع طراحی اجمالی فضای ره باغ منتهی به حرم:

طرح برگزیده اول: ۷ سکه تمام بهار آزادی + گواهی معتبر احراز مهارت + حضور در مستندمسابقه تلویزیونی
طرح برگزیده دوم: ۵ سکه تمام بهار آزادی + گواهی معتبر احراز مهارت + حضور در مستندمسابقه تلویزیونی
طرح برگزیده سوم: ۳ سکه تمام بهار آزادی + گواهی معتبر احراز مهارت + حضور در مستندمسابقه تلویزیونی

جوایز موضوع طراحی تفصیلی مبلمان شهری ره باغ:

طرح برگزیده اول: ۵ سکه تمام بهار آزادی + گواهی معتبر احراز مهارت + حضور در مستندمسابقه تلویزیونی
طرح برگزیده دوم: ۳ سکه تمام بهار آزادی + گواهی معتبر احراز مهارت + حضور در مستندمسابقه تلویزیونی
طرح برگزیده سوم: ۲ سکه تمام بهار آزادی + گواهی معتبر احراز مهارت + حضور در مستندمسابقه تلویزیونی

جوایز موضوع طراحی المان شهری وسط میدان:

طرح برگزیده اول: ۵ سکه تمام بهار آزادی + گواهی معتبر احراز مهارت + حضور در مستندمسابقه تلویزیونی
طرح برگزیده دوم: ۳ سکه تمام بهار آزادی + گواهی معتبر احراز مهارت + حضور در مستندمسابقه تلویزیونی
طرح برگزیده سوم: ۲ سکه تمام بهار آزادی + گواهی معتبر احراز مهارت + حضور در مستندمسابقه تلویزیونی

– همچنین نفرات برتر کل از تضمین نامه استخدام با حقوق بین ۲ تا ۳ ملیون تومان نیز علاوه بر جوایز اعلام شده بهره مند خواهند شد.
– و نیز هیات محترم داوران علاوه بر ۳ طرح برگزیده، ۱۰ طرح را نیز با عنوان طرح قابل تقدیر معرفی خواهند نمود که به این طرح‌ها لوح تقدیر و نشان مسابقه تعلق خواهد گرفت

زمان بندی:
تاریخ شروع مسابقه: اول مهرماه ۱۳۹۴
آخرین مهلت ثبت نام: اول آذرماه ۱۳۹۴
آخرین مهلت ارسال آثار: اول آذرماه ۱۳۹۴
تاریخ اعلان برگزیدگان مسابقه: متعاقبا اعلام خواهد شد.

دبیرخانه:
تلفن: ۶۶۴۰۴۱۲۵-۰۲۱
ایمیل: info@schallenge.ir
سایت مرتبط: www.fanavard.com
منبع خبر: www.MemarNews.com

 


٠٩:٤١ - يکشنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٤    /    شماره : ١٨٥١٩    /    تعداد نمایش : ٢٨٠٥


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجپاتوق معماران
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

اشتراک فایل