دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > معماری > کنفرانس ها و نمایشگاه ها   چاپ        ارسال به دوست

اولین جشنواره ملی معماری ایران سال 96 برگزار می‌شود

اولین جشنواره ملی معماری ایران سال 96 برگزار می‌شود

نشست خبری دکتر محمدخانی رئیس بنیاد معماری انقلاب اسلامی  در حوزه هنری برگزار شد.
در ابتدای مراسم محمدخانی رئیس بنیاد معماری انقلاب اسلامی گفت: در حال برنامه‌ریزی برای اولین دیدار جامعه معماران و شهرسازان با مقام معظم رهبری هستیم. از طرفی از 5 سال گذشته در حوزه تغییر چشم‌انداز کارهایی انجام شده که حدود 30 هزار نفر از جامعه معماران و شهرسازان در آن شرکت کردند که نزدیک به 3 هزار صفحه تولید محتوا شده است و یک سند یازده صفحه‌ای در هشت فصل مختلف در تیر ماه امسال رونمایی شد.
وی ادامه داد: این چشم‌انداز را باید به نحوی عملیاتی کنیم تا حرکت معماران را برای رسیدن به این چشم‌انداز شاهد باشیم. نکته مهم این است که نهادهای مرتبط تصمیم گرفتند در راستای پایه‌گذاری تمدن نوین اسلامی در قالب جشنواره‌های تمدن‌ساز، سلسله جوایزی را اهدا کنند. به همین خاطر جامعه معماران و شهرسازان جشنواره ملی معماری ایران را برگزار خواهد کرد.
وی عنوان کرد: در کشور ما جوایز فراگیری در حوزه معماری و شهرسازی وجود ندارد و حتی در کنار جشنواره متعدد فجر جای هنر معماری خالی است. این جشنواره ملی معماری ایران می‌تواند الگوی مناسبی باشد و فرصتی برای نشان دادن ظرفیت‌های معماری و شهرسازی کشور و حتی می‌توانیم تمدن نوین را پایه‌گذاری کند و ما آن را در این جشنواره به نمایش بگذاریم. ما به یک اتفاق بزرگ به پشتوانه عمیق نیاز داریم تا بتوانیم مدعی شویم، معماری یکی از رشته‌هایی است که الگوی ساختارهای تمدن ساز است در این مدت جشنواره ملی و بین المللی دنیا را در زمینه معماری بررسی کردیم می‌توانم ادعا کنم شکل و محتوا این جشنواره بی‌سابقه است و برای اولین بار گونه‌ای از جشنواره را در ایران برگزار خواهیم کرد.
محمدخانی در خصوص ویژگی‌های این جشنواره اظهار داشت‌: این جشنواره هر ساله برگزار می‌شود. فراگیری در رشته های ساخت، مدیریت، تولیدات علمی را دارد و همچنین بر خلاف کلیه جشنواره ها به همه عوامل موثر در ساخت یک ساختمان جایزه خواهیم داد و برای مدیریت شهری، استانی، ملی مسابقه در نظر گرفتیم و جایزه‌هایی به آنها خواهیم داد.
وی افزود: جشنواره ملی معماری ایران ارزیابی بسیار متفاوتی خواهد داشت و بر خلاف سلیقه‌محوری از جهات زیباشناسی، روانشناسی، جامعه‌شناسی آثار را بررسی می‌کنیم و از حداکثر توان ملی نهادهای دولتی خصوصی و جامعه بزرگ معماران دعوت به همکاری می‌کنیم. امیدواریم عزم ملی پشت سر این جشنواره قرار بگیرد.
وی در خصوص زمان برگزاری این جشنواره عنوان کرد: اولین دوره جشنواره سال 96 برگزار خواهد شد و دو مرحله دارد در اردیبهشت ماه آثار رسیده از سال گذشته را بررسی خواهیم کرد و انتخاب اولیه صورت می‌گیرد و مرحله اول در پاییز است که آثار برتر و نهایی انتخاب خواهد شد. در اولین دوره جشنواره آثار 1357 تا 1393 شرکت خواهند کرد.
محمدخانی تصریح کرد: بخش معماری آینده تقدیر از بزرگان هنر معماری بخش دانشجویی و جایزه ویژه سال به یک اثر از بخش‌های اولین جشنواره ملی معماری ایران است. برای برگزاری این جشنواره ملی از همه وزارتخانه‌ها، نهادها، انجمن‌های مردم‌نهاد دعوت می‌کنیم تا ظرفیت جهانی هنر معماری که متعلق به جامعه و ملت ایران است را معرفی کنیم و ایران مجدد به دوره افتخار‌آمیز خود برگردد و یکی از اعضای تمدن‌ساز دنیا باشد.


٠٩:٤٧ - يکشنبه ١٤ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ١٩٣٠٣    /    تعداد نمایش : ١٠٨٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجپاتوق معماران
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

اشتراک فایل