دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > نما > اخبار و تازه های نما   چاپ        ارسال به دوست

طراحی نمای ساختمان سایه ها در کرج با شاخه های خشکیده!

حضور بازی نور و سایه در فضای خانه همیشه تجربه ای لذت بخش است و جلوه ای خاص و زیبا به آن می بخشد. در آپارتمان های امروزی نمای ساختمان ها نقش مهمی در تامین نور فضای داخلی خانه دارند رضا حبیب زاده و آرزو خلیلی معماران ساختمان سایه ها در کرج با توجه به این موضوع ایده طراحی این پروژه را پی ریزی کرده اند. طراحی نمای بیرونی متفاوت این ساختمان توانسته توجه ها را به خود جلب کند.


مشخصات پروژه ساختمان سایه ها

محل اجرا: عظیمیه، خیابان نیک نژاد شمالی، بن بست گلستانه، پلاک ۱
کارفرما: یهادرانی
معمار مسئول: رضا حبیب زاده
سازه: محمد رضا بهادرانی
تاسیسات: شرکت تهویه مطبوع
اجرا: شرکت سکنا بوم، محمدزاده
عکس: پرهام تقی اف
مساحت: ۲۶۰ متر مربع
زیربنا: ۱۴۰۰ متر مربعاین بنا، جستجوی است برای یافتن خانه در معماری آپارتمان های امروزی. در چیدمان داخلی خانه ها، نقش راهرو از یک مسیر صرفا دسترسی به یک فضای مستقل اصلی، از طریق ختم شدن به نور دو طرف و ایجاد جزء فضاها و تغییر رنگ کف و ارتفاع، ارتقا پیدا کرد و از این طریق، به تهویه و جریان باد طبیعی در خانه کمک شد.
 


در نما دو عامل مهم وجود داشت: یکی دیدهای مجموعه که غربی بود و آفتاب شدیدی داشت. نمای این پروژه از تجربه "دیداری" صرف در آمده و به مکانی تبدیل می شود که می بایست با "تن" آن را تجربه کرد.
 


در این نما می توان حرکت کرد و در موقعیت مختلفی قرار گرفت، موقعیت هایی برگرفته از یک حیاط، مثل زیر سایه درختان بودن، کنار آب بودن، رخت پهن کردن، نگهداشتن متعلقات آشپزخانه مثل برنج و ترشی و سیب زمینی و نگهداری حیوانات خانگی که همه این موقعیت ها با فضای سبز دور تا دور خانه به هم متصل می شوند.
 


برای پوشش موقعیت های نما و ایجاد حریم، شاخه های هرس شده و دور ریز درختان جمع آوری و در کوره های خشک کن، خشک شده و در ساختار پیش بینی شده در نما، از از داخل و بدون نیاز به داربست بافته شده اند.
 


ساختار پروفیلی اضافه شده به نما، با وصل شدن به زمین، مسیر پیاده سبز و سایه داری هم برای پیاده روی شهری تعریف می کند.
 


راهرو ها و دیگر فضاهای داخلی این ساختمان از نور طبیعی کافی بهره می برند.
 


در طراحی فضای داخلی ساختمان سایه ها، در کنار به کار گیری رنگ سفید دیوارها از چوب به عنوان مصالح مصرفی برای پوشش سقف، راه پله و دیگر قسمت های خانه استفاده شده است.


١٠:٠٤ - چهارشنبه ٤ شهريور ١٣٩٤    /    شماره : ١٧٥٩٧    /    تعداد نمایش : ٣٧٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجسمینار نرم افزار معماری
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

دوره اتوکد