دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > معماری > اطلاعات تخصصی معماری   چاپ        ارسال به دوست

مجموعه آپارتماني ارگانيك كار اُ.ام. آ
مجتمعِ بزرگ «ارگانیسم مسکونی»، در هشت هکتار زمین، در قلب منطقه سبز ساوت‌رجز سنگاپور، قد کشید. برخلافِ روال رایجِ بلندمرتبه‌های عمودی منزوی از متن، این مجموعه بصورت نواری و افقی، معماری گسترده و بی انتهایی ارائه می‌کند که توسط مردم احاطه شده‌است. مجموعه‌ای از بناهای خصوصی و عمومی، که می‌تواند هم در طول و عرض و هم در ارتفاع گسترش یابد.

این ترکیب متوازن و یگانه از ساختمان‌ها، از 31 بلوک تشکیل شده، که هریک از آن‌ها 70 متر طول و 6 طبقه دارد. در این‌جا 8 حیاط مرکزی 6 گوش وجود دارد و 4 محوطه در سطوح مختلف. به خاطر ارتفاع نه چندان زیاد مجموعه- 24 طبقه در کل- مساحت عمومی زیربنای این مجموعه، 170 هزار مترمربع است. بلوک‌ها باهم ترکیب می شوند، همسایگی‌های مختلف می‌سازند، و در نتیجه، اشکال و هندسه‌های مختلفی در ترازهای مختلف بوجود می‌آید. در سایه این ترکیب، 1040 آپارتمانِ این مجموعه، ضمن دسترسی یا اشراف کامل به فضاهای باز و عمومی اطراف، ویژگی‌های خانه‌های امن و غیر مشرف و کاملا خصوصی را هم پیدا می‌کنند. آپارتمان‌ها تنوعی از 2، 3 و 4 اتاقه،‌ پنت‌هاوس، دوبلکس، حیاط‌دار (در طبقات) دارند و در کنارشان فضاهای عمومی مثل4 باب استخر، سالن تئاتر، پاویون‌های تفریحی، استراحت‌گاه، فضاهای بازی و مهدهای کودک و غیره تعبیه شده‌است.

برای تامین حداکثر آسایش و آرامش محیطی، طراحی منظر انجام شده، و در طراحی و اجرای سازه هم دقت زیادی خرج داده‌شده‌است. ویژگی‌های محیطی، بویژه عوامل اقلیمی مثل وزش و تابش مورد توجه جدی بوده‌است. از جمله طراحی کردیورهای بادگیر که حرکت باد در داخل بنا را تسهیل کنند. نماها با بالکن‌ها و بیرون‌زدگی‌هایی ساخته‌شده‌اند که گیاهانی در آن‌ها وجود دارد. ترازهای منفی مجموعه که عملکرد پارکینگ دارند، تهویه و نور طبیعی دارند و بسته و تاریک نیستند.

معماری تقریبا نامتعارف مجموعه، در مقابل، وسیله‌ای برای راحتی و آسایش شده‌است. شرکت مشاور مجموعه، اینترلِیس، بلافاصله پس از ساخت آن، موفق به دریافت جایزه «بهترین مجموعه مسکونی شهری» از شورای بناهای شهری و بلندمرتبه شد. ضمنا، در دو حوزه معماری سبز و طراحی عمومی سنگاپور هم جایزه‌ای به این معماری داده‌شد.

بلوک‌ها که روی‌هم با زاویه و بصورت تعلیقی قرار گرفته‌اند، از یک‌سو امکان نورگیری تمام واحدها در تمام طبقات را فراهم می‌کند، از سوی دیگر دید بسیار زیبایی به مرکز تجاری سنگاپور از یک طرف و دریای «جزایر سانتوز» از طرف دیگر دارد. هر گوشه‌ای از این ساختمان می‌تواند کادری از یک فیلم بیادماندنی را بسازد. ضمن این‌که، مجموعه بناها و منظر آن یادآور قله‌های معماری مدرن، مثل ساختمان متابولیسم، یا آثار سالیوان و رایت می‌تواند باشد.

سرمعماری این مجموعه، اوله شرن، از دفتر معماری اُ.ام.آ (OMA‌) است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


١٤:٠٩ - پنج شنبه ١٥ آبان ١٣٩٣    /    شماره : ١٤٦٢١    /    تعداد نمایش : ٥٠٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجپاتوق معماران
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

اشتراک فایل