دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > معماری > اطلاعات تخصصی معماری   چاپ        ارسال به دوست

پاویون ایران در اکسپوی 2015 میلان ؛ استودیو فازاد و مهندسان مشاور ارگ بم کرمانبهترین دستاورد چنین اتفاقی برای ایران، می‌تواند ایجاد تصویری از یک کشور تاریخی باشد که در گذر سال‌ها، همیشه به دغدغه‌های انسانی و جهانی، پاسخی نوآورانه و منحصربه‌فرد داده است و امروز نیز کشوری است پیشرفته در زمینه‌های مختلف فناوری و با همان روح تاریخی خود، در پی تعالی بشر و حفظ سیاره زمین برای همه انسان‌ها.

رویکرد این پروژه، فاصله گرفتن از تعریف ایران در چهارچوب یک نمایش تاریخی صرف و اهداف کوتاه‌مدت فرهنگی و اقتصادی است؛ این‌بار، بازدیدکننده به قلب یک تجربه ساده فرستاده می‌شود، زمانی که عطار پیر ایرانی از او چند سوال ساده می‌پرسد و به او، از به تعادل رساندن جسمش با خوراکی‌های رنگارنگی می‌گوید که هر یک شخصیتی دارند همسو یا در تضاد با طبیعت او. و معماری‌ای که از درون همین بینش می‌روید، با همه ساکنین این سیاره دوست است و به تعادل زیست انسان می‌اندیشد، تعادلی برای زمین.

فضایی به مساحت تقریبی 50 مترمربع، قلب پروژه و تجربه‌ای منحصربه‌فرد برای بازدیدکننده است. کف متحرک این اتاق، بازدیدکننده را به مرکز مکعبی می‌برد که از تنیده شدن تار و پودی با یک الگوی ایرانی خلق شده است و گره‌های این فرش سه‌بعدی، عصاره گل‌های فرش ایرانی است، همان رازهای تعادل جسم. نور روز از میان این شیشه‌های پر از اسانس، این فضا را با رنگ‌های مختلف روشن می‌کند، مثل نوری که از پس شیشه‌های رنگی به کف خانه‌های قدیمی ایران می‌افتد. در شب هم، این شیشه‌ها که با کالکتورهای خورشیدی الکتریسیته ذخیره کرده‌اند، مانند تجمعی از احجام نورانی، بر فراز گندم‌زار پاویون ایران می‌درخشد. بام پاویون ایران گندم‌زاری است که در تمام زمان فعالیت اکسپو، یک فضای عمومی باز است برای انجام فعالیت‌های جمعی و استراحت بازدیدکنندگان، به دور از شلوغی مجموعه اکسپو.

با توجه به تم این دوره اکسپو ـ تغذیه زمین / انرژی برای زندگی ـ و همین بینش اعتدال‌محور، پاویون ایران بدون بتن‌ریزی و با بازیافت یا باز استفاده حداکثری از تمام مصالح به‌کار رفته صورت می‌گیرد. مکعب اعتدال به صورت پیش‌ساخته در میلان نصب می‌شود و پس از اتمام اکسپو، دوباره جمع‌آوری شده و با مونتاژ مجدد، در ایران مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. پوشش داخلی دیواره‌های پروژه نیز که از الیاف گیاهی است، در پایان به خوراک دام‌های ایتالیایی بدل می‌شود و مهم‌تر از همه، ساختار تمام فضاهای بسته پاویون که از کانتینرهای حمل‌ونقل دریایی است، پس از اتمام کاربری، به صورت کامل بازیافت می‌شوند.


معمار: استودیو فازاد + مهندسان مشاور ارگ بم کرمان، با همکاری مشاور ایتالیایی Studioati

موقعیت: میلان، ایتالیا

تاریخ: 1392

مساحت: 2،000 مترمربع

وضعیت: طرح پیشنهادی مسابقه / رتبه دوم

کارفرما: شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران

مدیر پروژه: شهاب‌الدین ارفعی

مدیر طراحی: ندا اکبری، احسان دربندی

تیم طراحی: علیرضا امتیاز، فرزان شاماسب‌لو، علی حاجی‌نقیون

همکاران طراحی: کاوه بذرافکن، ژوبین خبازی، محسن ناژداکی

تیم ارائه: سعید فهیم‌پور، سینا کیوانی، پژمان طیبی، مهیار غلامی، فرهنگ ملک

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


١٢:٥٩ - يکشنبه ١٦ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ١٥٣٥٦    /    تعداد نمایش : ٦٢٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجپاتوق معماران
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

اشتراک فایل