دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > معماری > اطلاعات تخصصی معماری   چاپ        ارسال به دوست

خانه نجوم از برنهارت و همکاران ؛ هندسه مشتق از هسته کهکشان"خانه ستاره شناسی" (به معنای واقعی کلمه "خانه نجوم") یک مرکز منحصر به فرد برای آموزش و پرورش و توسعه نجوم مستقر در هایدلبرگ آلمان است. هدف این مجموعه به اشتراک گذاری شیفتگی نجوم و فیزیک نجومی با مخاطبان گسترده و بچه های مدرسه به طور خاص به منظور ترویج تبادل دانش در بین دانشمندان و انتقال نتایج تحقیقات نجومی به رسانه ها و به مردم است . ساختمان برای ارائه کارگاه های اموزشی در مورد نجوم به دانش اموزان و معلمان و عموم مردم طراحی شده است .

بر طبق نظر معمار مجموعه ساختار به شکل یک کهکشان مارپیچی است . دفاتر و اتاق سمینار در اطراف سالن مرکزی قرار دارد . سالن مرکزی حدود 100 نفر ظرفیت دارد . این ساختمان برای تدریس به دانش آموزان، معلمان و عموم مردم که به موضوعات نجوم شیفتگی دارند طراحی شده است .

کودکان و نوجوانان در این مجموعه قادر به بهبود دانش پایه خود در حوزه فیزیک و ریاضیات در نجوم خواهند بود و کارگاهای اموزشی ایده های جدیدی را برای ارائه مطالب علمی در کلاس درس فراهم میکند . کهکشان مارپیچی به عنوان کلید طراحی اولیه مورد استفاده قرار گرفت است . هندسه ساختمان از هسته کهکشان و تسلیحاتی فزاینده آنها مشتق شده است . گاز و غبار و ماده تاریک اطراف مرکز کهکشان ، به عنوان منحنی های اطراف طرح استفاده شده است .

نوار های منحنی شکلی وجود دارند که به سمت مرکز ادامه می یابد که توسط شیشه ها تعریف و از هم جدا میشوند . هنگامی که در اطراف ساختمان بچرخیم تصور میشود ساختمان در طبقات و نما به صورت متقارن است ، ولی در واقع باید این ساختمان را به صورت 3 بعدی دید ، مانند کهکشان که 3 بعد دارد . بازو های مارپیچی توسط یک نیم طبقه به هسته مرکزی منتقل شده و به حرکت چرخشی ساختمان کمک میکند .

سالن مرکزی یک اتاق چند منظوره برای سخنرانی های علمی و نمایشگر های نجومی با سیستم تمام گنبد به قطر 12 متر با صندلی های مخصوص طراحی شده . در مجموع از طریق دال بتنی و توسط یک کنسول مرکزی 2700 متر مربع فضای خالص برای بهره برداری به وجود امده است که پروژه را به سوی نمای ستون ازاد میبرد. وجود چندین ستون مرکزی باعث استوار ماندن باریکه های گسترده و تیر اهن های مجموعه شده . در داخل مجموعه سطح شیب داری طراحی شده که سطوح مختلف ساختمان را به سالن مرکزی متصل میکند .

هسته مرکزی با استفاده از راه پله های اصلی بارهای قائم را انتقال میدهد و به عنوان تقویت کننده افقی برای ساختمان کار می کنند. نماهای اطراف ساختمان به عنوان محافظ آب و هوا عمل میکنند . در نتیجه انجام وظایف اصلی ساختمان بر روی دال بتنی ساختمان است . سیستم پشتیبانی ثانویه دال سقف است که انتقال بار، بارهای مرده از قبیل باد و برف و... را به عهده میگیرد و از نما نیز پشتیبانی میکند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


١١:٣٤ - شنبه ٢٧ دی ١٣٩٣    /    شماره : ١٥٥٨٣    /    تعداد نمایش : ٤٤٠٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجپاتوق معماران
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

اشتراک فایل