دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > مرمت > اخبار و تازه های مرمت   چاپ        ارسال به دوست

بافت‌های تاریخی ثروت‌های قابل بهسازی‌/ راهکارهای معاون آخوندی برای احیای بافت‌ تاریخیمدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان این‌که از گفتگو تا اجرایی و عملیاتی شدن مقالات و ایده‌های همایش بافت‌های فرسوده و تاریخی شهری فاصله زیادی وجود دارد گفت: نیازمند همدلی و همزبانی تمام مسئولین امر تا تحقق این اهداف هستیم.

محمد سعید ایزدی در همایش ملی بافت‌های فرسوده و تاریخی شهری که توسط شهرداری کاشان در مجتمع گردشگری خورشید اردهال برگزار شد گفت: برگزاری همایش بافت‌های فرسوده و تاریخی جای بسی خوشحالی دارد زیرا در مورد موضوع و مقوله‌ای نشست و همایش برگزار می‌شود که واقعیت قابل لمس در شهرهای کشور است و تاکنون مورد بی‌توجهی قرار گرفته بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: تغییر نگرش و بیان در مورد بافت فرسوده مهم‌ترین سوغات من از این همایش بود زیرا جایگزین کردن کلمه بافت تاریخی به جای فرسوده بیانگر هویت و تمدن و توجه به این بافت است.

وی بافت‌های تاریخی ثروت‌های قابل بهسازی و حفاظت دانست و افزود: نیاز است تا به جای کلی‌گویی و بررسی گسترده در مورد بافت تاریخ بر روی چند محور گفتگو و تبادل نظر شود تا شاهد خروجی مطلوب از همایش باشیم.

ایزدی گفت: شهر‌ها وضعیت مطلوبی ندارند و نیازمند همکاری و هم اندیشی هستیم تا از ثروت‌های گذشتگان به نحو مطلوب بهره‌برداری و استفاده شود. باید از تجربیات کشورهای دیگر که در این مسیر ورود پیدا کرده‌اند بهره بجوییم.

وی راهکارهای بهبود شرایط را به تدوین اسناد راهکارهای همایش به عنوان راهنمای مسیر بیان کرد و گفت: طرح‌های تفصیلی در کشور ناکارآمد هستند و کمکی به ما نخواهند کرد.

وی با اشاره به عدم وجود سند اصول حفاظتی از بافت‌های تاریخی در کشور اظهار داشت: هنوز به حساسیت و دلیل توجه به بافت تاریخی آنطور که شایسته است پی نبرده‌ایم و نبود سند حفاظتی از این بافت باعث اختلافات بین دستگاهی و عدم ایجاد نقطه مشترک شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی راهکار دیگر احیای بافت تاریخی را تمرکز بر قلمرو عمومی بافت دانست و افزود: از جزیره‌ای عمل کردن و خرده کار انجام دادن اتفاقی در بافت رخ نخواهد داد و می‌بایست در معابر عمومی بهسازی و نوسازی با اصول و مقررات منطبق با بافت تاریخی صورت گیرد.

وی توجه به برنامه‌ریزی احیای محله‌ای در بافت تاریخی را سومین راهکار دانست و گفت: در طول سال‌های گذشته اصالت خود را به دلیل تفاوت نگاه در نظام مدیریتی و گسترش شهری از دست داده‌ایم که نیازمند توجه و نجات بخشی است.

مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری کاشان و یزد را پیشگام در اعطای مجوزهای کاربری از بناهای تاریخی در کشور دانست و اظهار کرد: خوشبختانه در دو شهر قدیم کاشان و یزد تغییر کاربری منازل قدیمی و تبدیل به هتل اقامتی محقق شده است که می‌بایست در دیگر شهرهای کشور نیز که دارای این پتانسیل هستند ترویج پیدا کند.

دکتر ایزدی نوسازی در بافت فرسوده نیازمند الگو و تناسب نوع مصالح ساخت با بافت تاریخی است تا شاهد مخدوش شدن میراث گران بهای گذشتگان نشویم.

 


٠٩:٣١ - سه شنبه ١٥ ارديبهشت ١٣٩٤    /    شماره : ١٧٢٠٥    /    تعداد نمایش : ٢١٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجپاتوق معماران
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

اشتراک فایل