دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > شهرسازی > معرفی نشریات و کتب تخصصی > الگوهای استاندارد در معماری 

 

 

الگوهای استاندارد در معماری

 


نام کتاب
الگوهای استاندارد در معماری
نویسنده / مترجم
کریستوفر الکساندر

درباره کتاب
مرکز تحقیقات سازه های محیطی برکلی در کالیفرنیای آمریکا به ریاست کریستوفر الکساندر طی هشت سال بررسی ،ساخت و سازهای آزمایشی و جمع آوری تمام راه حل هایی که طراحان سراسر دنیا در پاسخگویی به مشکلات طراحی شهرها ساختمان ها و یا سازه ها (ساختارها) ابداع کرده بودند، کتاب حاضر را ارائه نمود.
کتاب حاوی 253 الگو،یا طرح آماده است که هر الگویی که دو ستاره(**) دارد، به معنی راه حل محتوم و قطعی برای سراسر کره زمین است. الگویی که یک ستاره (*) دارد، به معنی راه حلی که در بعضی مناطق جوابگو و در بعضی دیگر می بایست جایگزین گردد و الگویی که بی ستاره است به معنی آن است که هنوز این الگو تکمیل نشده و محتاج به تفکر بیشتر می باشد. این کتاب از 30 سال پیش تا کنون مهمترین مرجع شناخته شده برای معماران و دانشجویان معماری آمریکا می باشد.
برای شناخت اندیشه جوامع ،خواندن کتاب های مرجع همواره می تواند شروع خوبی باشد.چرا که هم مجموعه ای از تفکّر و اندیشه آن جامعه است و هم بسیاری از کتاب های بعدی به کمک آنافکارشان را جهت دار کرده اند.کتاب الگوهای استاندارد در معماری یا اسم صحیح تر آن یک زبان الگو در آمریکا کتاب مرجع معماران بشمارمیرود .
در مقایسه با کتاب نویفرت که کتاب مرجع اروپاییان است نکات بسیار جالبی در تفاوت های این دو دیدگاه به ما می آموزد.نویفرت کتابی راجع به ابعاد و اندازه های لازم و ضروری در انواع فضا ها است اما الگوها درباره فضاها، احتیاجات ملموس و واقعی انسان ها درفضا ها و نحوه شروع و هدایت تفکر در انواع پروژه ها می باشد.
از انتشارات مهرازان-ناشر تخصصی کتب معماری
 

 
 

<<بازگشت
سمینار نرم افزار معماری
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

دوره اتوکد