دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > اخبار > اعلام عملکرد 100 روزه توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری   چاپ        ارسال به دوست

اعلام عملکرد 100 روزه توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در راستای وعده‌ی رییس‌جمهور به ملت، گزارش «عملکرد وضع موجود، عملکرد 100 روزه و رویکردهای آتی سازمان» را منتشر کرد.

گزارش «عملکرد وضع موجود، عملکرد 100 روزه و رویکردهای آتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» وضعیت این سازمان در زمان تحویل به دولت یازدهم را در حوزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری، توسعه‌ی مدیریت و سرمایه‌گذاری شرح می‌دهد و سپس به تبیین رویکردهای آینده‌ی سازمان در این‌باره می‌پردازد.

بی‌ثباتی، سیاست‌زدگی، آمارسازی

در مقدمه‌ی گزارش، در تشریح وضع عمومی سازمان آمده است: تغییرات مکرر مدیریت و اعمال سلایق متفاوت و گاه متضاد طی هشت سال گذشته موجب بی‌برنامگی، سردرگمی و دلزدگی بخش قابل توجهی از فعالان و کارکنان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شده است.

همچنین سیاست‌زدگی و اعمال دیدگاه‌های سیاسی در شئون مختلف سازمان و ارائه‌ی آمارهای متضاد و گاه غیرواقعی در حوزه‌های سه‌گانه فعالیت سازمان در زمره‌ی آسیب‌های موجود برشمرده شده است.

تزلزل روابط با رسانه‌ها

گزارش «عملکرد وضع موجود، عملکرد 100 روزه و رویکردهای آتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» روابط سال‌های گذشته‌ی سازمان با رسانه‌ها را نیز مورد توجه قرار داده و اعلام کرده است: این روابط به علت برخوردهای نامناسب با رسانه‌ها، صدور جوابیه‌های توهین‌آمیز و شکایت از آن‌ها در مراجع قضایی در وضع نامناسب و متزلزلی قرار گرفته بود.

54 نشست در 9 ماه پایانی دولت دهم

برگزاری 54 نشست و مراسم ملی در طول 9 ماه پایانی فعالیت مدیریت گذشته‌ی سازمان، از دیگر مسائلی است که مورد توجه تهیه‌کنندگان گزارش قرار گرفته و در این‌باره گفته شده است: تمرکز حوزه‌های مختلف سازمان در برپایی همایش‌ها، نشست‌ها و مراسم نمادین، موجب عدم ایفای نقش موثر در صیانت از هویت ملی و دینی شده است.

از این گذشته، مدیریت سازمان تمرکزی بر مسائل اصلی نداشته و مسأله‌ی دفاع از حقوق سازمان در مراجع مختلف از جمله مراجع قضایی در داخل و خارج کشور را مورد بی‌توجهی قرار داده است.

تنزل جایگاه فرهنگی ایران در سطح جهان

در بخش میراث فرهنگی گفته شده است که در سال‌های گذشته، سازمان میراث فرهنگی به‌شکل بی‌رویه‌ای به ثبت آثار ملموس و غیرملموس فرهنگی تا سقف 31هزار و 683 اثر مبادرت ورزیده، در حالی که امکان پاسخگویی در قبال آثار متعدد ثبت‌شده را نداشته و بویژه درباره‌ی اماکن تاریخی نتوانسته است در مراجع مختلف از جمله مراجع قضایی از حریم آن‌ها دفاع کند. همچنین با وجود تنوع اقلیمی و زیست‌محیطی ایران، تا کنون هیچ اثر طبیعی در فهرست میراث جهانی ثبت نشده است.

در ادامه، با اشاره به برخوردهای نابجا با کارشناسان و پژوهشگران سازمان و آثار منفی انتقال بخش‌هایی از سازمان به شیراز و بازگرداندن آن‌ها پس از حدود یک‌ونیم سال تصریح شده که این مسائل روحیه‌ی کارکنان سازمان را پایین آورده است.

تهیه‌کنندگان گزارش در نهایت، چنین نتیجه گرفته‌اند که طی هشت سال گذشته، مجموع اقدامات صورت‌گرفته در حوزه‌ی میراث فرهنگی، به تنزل جایگاه فرهنگی ایران در سطح جهان انجامیده است.

مجوزهای بی‌رویه و عدم نظارت بر حوزه‌ی گردشگری

در بخش دیگری از این گزارش که به موضوع گردشگری اختصاص دارد، آسیب‌های موجود در چهار بند به این شرح بیان شده است:

- صدور بی‌رویه مجوز فعالیت حوزه‌ی گردشگری و عدم امکان نظارت بر فعالیت آن‌ها

- بی‌برنامه بودن در حوزه‌ی فعالیت‌های مجازی در بخش گردشگری به‌دلیل نداشتن زیرساخت‌های لازم

- بی‌برنامگی و عدم انسجام در بسیاری از بخش‌های مرتبط، علیرغم وجود کمیته‌های متعدد از قبیل گردشگری طبیعت، گردشگری سلامت و...

- عدم ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مرتبط و نیز عدم امکان استفاده از توانایی‌های دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری

معرفی غیرکارشناسانه و بی‌پشتوانه‌ی مناطق نمونه‌ی گردشگری

در گزارش «عملکرد وضع موجود، عملکرد 100 روزه و رویکردهای آتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» وضعیت حوزه‌ی سرمایه‌گذاری نیز مورد توجه قرار گرفته است.

در این بخش که عمدتا معطوف به سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری است، گفته شده: معرفی 11 شهر و شهرستان نمونه‌ی گردشگری، اقدامی غیرکارشناسانه بوده که بدون تأمین زیرساخت‌های لازم صورت گرفته است. همچنین در دستور کار قرار دادن 1050 روستای هدف گردشگری و تصویب 314 روستای هدف بدون انجام کار کارشناسی صورت پذیرفته است، به‌گونه‌ای که از این تعداد، تنها 56 روستا دارای فعالیت اجرایی هستند.

در ادامه، با اشاره به این‌که صدور مجوزهای بی‌رویه برای مناطق نمونه‌ی گردشگری به توقع‌های متقاضیان دامن زده، آمده است: صدور تعداد زیادی مجوز برای ایجاد مناطق نمونه‌ی گردشگری در کشور تا سقف 1170 مورد، بدون کارشناسی و انجام مطالعات امکان‌سنجی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی بوده و این در حالی است که از این تعداد، فقط حدود 150 مورد می‌توانند توجیه لازم را داشته باشند.

همچنین تصریح شده که فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم، موجب پایین بودن تقاضای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه‌های سه‌گانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شده است و مدیریت‌های گذشته نتوانسته‌اند رأسا یا از طریق بانک‌ها، منابع لازم برای ایجاد زیرساخت‌ها را فراهم کنند.

صنایع دستی؛ گسسته از هنرمندان و صنعتگران

گزارش «عملکرد وضع موجود، عملکرد 100 روزه و رویکردهای آتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» در بخش صنایع دستی، تصریح دارد که صنایع دستی با وضعیت سیاست‌زده، نازل از جهت جایگاه بین‌المللی و گسسته از هنرمندان و صنعتگران تحویل گرفته شده است. در عین حال، سیاست‌های غلط، بویژه انتقال عجولانه معاونت صنایع دستی به اصفهان و بازگشت دوباره به تهران باعث دلسردی و بی‌انگیزگی در همکاران این معاونت شده است.

آمارهای مندرج در این گزارش نشان می‌دهد که نسبت‌ کارت‌های شناسایی صادرشده برای صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی به کل شاغلان این بخش تنها 14 درصد است و فقط 9 کارگاه صنایع دستی دارای نشان استاندارد ملی در کشور وجود دارد.

در گزارش منتشرشده از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عملکرد 100 روزه و رویکردهای آینده‌ی سازمان نیز شرح داده شده که بنابر اعلام، قرار است در قالبی مستقل ارائه شود.


٠٩:١٦ - پنج شنبه ٧ آذر ١٣٩٢    /    شماره : ١٠٩٨١    /    تعداد نمایش : ٩٢٣


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجسمینار نرم افزار معماری
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

دوره اتوکد