دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > اخبار > خودنمایی مکعب ها در طراحی نمای ساختمان نشان در مشهد   چاپ        ارسال به دوست

خودنمایی مکعب ها در طراحی نمای ساختمان نشان در مشهد

اولین برخورد بصری ما با یک ساختمان دیدن نمای خارجی آن است. تا به حال فکر کرده اید که نمای ساختمانی خاص چقدر در دید شما نسبت به کلیت آن تاثییر داشته است؟! طراحی نمای ساختمان قسمت بسیار مهمی از روند طراحی است که باید توجه ای ویژه به آن شود. نمونه ای متفاوت از طراحی نما را می توانید در ساختمان نشان در مشهد ببینید. این پروژه که توسط تیم طراحی "مهندسان مشاور آبار" و مهندس جواد خدایی طراحی و اجرا شده، ساختمانی اداری است.
 


مشخصات پروژه ساختمان نشان مشهد

موقعیت: ایران، مشهد، خیابان چمران چمران ۹ شماره ۲۹
معمار: مهندسان مشاور آبار ( جواد خدایی )
گروه طراحی: جواد خدایی، عباس فدایی، الهام احسان‌فرد، تکتم جعفرزاده
کارفرما: گروه سرمایه‌گذاری نشان
نقشه‌های کارگاهی: رسول سبزواری، سیمین ارشادی
نظارت: جواد خدایی، فرج‌الله صادقی، حمیدرضا شیوائیان
تاریخ: ۱۳۹۳
 


مساحت زمین: ۱۳۰۵ مترمربع
زیربنا: ۷۵۰۰ مترمربع
برنامه‌ریزی پروژه: سیده سارا جوادپور، محمد خدایی
مدل‌سازی: اعظم سلیمانی
سازه: حمید کاظمی
تاسیسات: حمید دهقان
اجرا: شرکت مهندسی حدید برج
گرافیک: کمیل بیک
عکس: عباس فدایی

 


روند شکل گیری طرح به نقل از طراح پروژه ساختمان نشان

کارفرما به دنبال ساخت بنایی بزرگ بود که مجموعه‌ای از واحدهای اداری با مساحت‌ حدود ۱۰۰ متر مربع را در خود جای دهد. در شروع اتودهای حجمی، تصمیم گرفتیم بنا را به گونه‌ای نشان دهیم که ترکیبی از ریزدانه‌ها باشد تا یک مکعب درشت که از دل زمین درآمده است.


برای تنوع‌ بخشی به نما، بهتر دیدیم مکعب‌هایی را که درون آن اتفاقات مختلف رخ می‌دهد، کمی عقب و جلو ببریم تا تفاوت داخل را به بیرون هم نشان دهیم. البته اختلاف بین داخلی‌ترین و بیرونی‌ترین مکعب‌ها در سمت جنوب را تا دو متر رساندیم، برای اینکه از سایه‌اندازی آنها روی هم، تا حدی با کنترل نور آفتاب و گرما، سایه‌های جدی‌تری ایجاد کنیم.


همچنین در هر ردیف، دو مکعب را کمی صلب کردیم تا هم نما از یکنواختی خارج شود و هم هر طبقه نشانه‌ای مخصوص به خود داشته باشد. یک پوسته بزرگ را نیز روی همه مکعب‌ها کشیدیم تا به نوعی آنها را دور هم جمع کنیم.


در نهایت، از آنجا که بدنه خارجی بزرگی از پروژه رو به خیابان اصلی بود و معلوم نبود ساختمان مجاور چه زمانی ساخته شود، با برش بزرگی در نما، یک نورگیر در طرح گنجاندیم و امتداد مکعب‌ها را در آن نمایش دادیم.


ساختمان نشان در تمامی طبقات روی همکف، دارای ۶ واحد اداری است. در طبقه همکف، دو واحد اداری، دو واحد تجاری و سرسرا قرار گرفته و سراسر زیرزمین به پارکینگ با ظرفیت ۴۷ خودرو اختصاص یافته است.


ایده طراحی نما به فضای داخلی این ساختمان نیز وارد شده است. طراح از چیدمان مکعب های نمای ساختمان در طراحی داخلی نیز استفاده کرده و تلاش کرده است تا وحدت را در کلیت طراحی بنا رعایت کند.


١٠:٥٠ - چهارشنبه ١١ شهريور ١٣٩٤    /    شماره : ١٧٦٢٤    /    تعداد نمایش : ٢٤٧٦


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجسمینار نرم افزار معماری
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

دوره اتوکد