دوره های معماری پیشنهادی

صفحه اصلی > اخبار > اخلاق در مرمت   چاپ        ارسال به دوست

اخلاق در مرمت

 

 

مرمت، اقدامی است که رابطه بين اثر و مرمت گر (انسان) را مشخص می سازد. مرمت گر، انسانی است متخصص و هنرمند که نگاه عميق به تاريخ دارد و مهمتر آنکه امروزی ست و انسانی معاصر. او را جاذبه عشق به تاريخ، هنر و بالاتر از همه انسان به اين کار کشانده است.

او انسان بی تفاوتی نيست و نگاهش به اثر تاريخی از روی شناخت و عشق است و اين عشق است که انگيزه ايست برای شناخت او و رابطه او با اثر رابطه ای عاشقانه، عالمانه و هنرمندانه است.

مرمت پيش از آنکه يک حرفه باشد، ترضيه روح و طلب رضای خداوند است. به گفته متفکری، مرمت ماموريتی است که پيش از آنکه نبوغ بخواهد شناخت می خواهد، بردباری می طلبد تا باروری، وجدان می خواهد تا هيجان، شرافت می خواهد تا تحصيل منفعت، در اين وادی نبايد به دنبال کسب و کار بود، بلکه بايد خود را وقف کرد.

مرمت تواضع می طلبد، خودخواهی و منيت برای اين کار آفت است. آن روزی که مرمت تمام شود و نيت مرمت گر در آن رنگ گيرد و انعکاس يابد، اثر شخصيت می بازد.

مرمت گر بايد طوری عمل کند که کار او تاريخ را به بيان آورد و آن را تدوام بخشد. کار او تداومی تاريخی و استمرار بخشيدن به آن است. بيش از هرچيز، مرمت گر امانت داری پرهيزکار است. آنچه دردست او است امانتی است که با درستی و صداقت بايد به نسل بعد بسپارد.

مرمت گر چهره ای چندبعدی دارد:

    او عالمی است که از تمام امکانات روز در کار خود بهره می برد.

    او مورخ هنر است برای آنکه اثر را بتواند در جريان هنری که در آن به وجود آمده قرار دهد و آن را درک کند.

    او هنرمندی خلاق است که از طريق کشف و شهود، آن بخش های به اجرا درنيامده و يا از بين رفته را بتواند دريابد و پيدا کند.

    او بايد منتقدی هنری باشد برای آنکه بتواند ارزش های آن را قضاوت کند که همين خود رابطه او با اثر را مشخص می سازد و در اتخاذ روش ها و راه های مرمتی، اثر قطعی می گذارد.

مرمت گری در عين حال، نوعی رياضت کشی است، خلق و خوی صنعت گران سنتی را می طلبد که وجود خود را در اثر ذوب می کند و آنچه می آفريند ندا اداست که اصالت فطری انسان است و تدوامی است از حرکت انسان متعالی در تاريخ.

جمع يک چنين شرايطی در وجود يک فرد، دليل عدم دستيابی به مرمت گران کامل است. از همين جهت توصيه می شود افرادی که نتوانند اين شرايط را تحصيل کنند و در وجود ايشان يک چنين زمينه و عطشی فراهم نباشد، به اين وادی پانگذارند.

مرجع: "از سخنان ارزشمند  دکتر شيرازی در مورد اخلاق در مرمت"، بروشور مراسم يادبود استاد مرحوم دکتر باقر آيت اله زاده شيرازی، مهرماه 1386.

 

اخلاق در مرمت

 

اخلاق در مرمت

 

 

 


١١:٠٣ - شنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٢    /    شماره : ٩٥٥٤    /    تعداد نمایش : ١٠٠١


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروجپاتوق معماران
دوره Rhino
دوره طراحی نما

فروشگاه کتاب

خانه عمران

اشتراک فایل