راه‌پله‌هایی خاص با طراحی‌هایی منحصربه‌فرد

دسته بندی :معماری داخلی ۱۹ آبان ۱۴۰۰ آرشیتکت 1579

اگر خانه شما دو طبقه دارد، یک زیرزمین یا هر چیزی که باعث ایجاد دو سطح در فضای خانه شما شده است، این امکان را برای شما ایجاد می‌کند که در خانه خود از راه‌پله استفاده کنید. راه‌های اندکی برای انجام این کار وجود دارد: شما می‌توانید از راه‌پله‌های معمولی که در همه جا هستند استفاده کنید، و یا می‌توانید از یک راه‌پله خاص با یک طراحی منحصربه‌فرد استفاده کنید که هر کس آن را ببیند به شما حسادت کند. البته در اکثر موارد این امر نیازمند این است که شما در مراحل ابتدایی ساخت خانه و یا در مراحل میانی بازسازی آن باشید، تا شاید بتوانید ایده‌های خود را در مورد راه‌پله اجرایی کنید. در غیر این صورت باید ایده‌های خود را برای آینده نگه دارید. با این حال، اگر شما این امکان را دارید که از یک راه‌پله خلاقانه و خاص در خانه خود استفاده کنید، به نکاتی که در ادامه مطلب می‌آید توجه کنید تا بتوانید خاص بودن و زیبایی راه‌پله خانه خود را دوچندان کنید. راه‌پله‌هایی که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم هر کدام دارای طراحی ویژه‌ای هستند. به آن‌ها خوب نگاه کنید و ببینید کدام یک از آن‌ها هم با سلیقه شما جور و هم مناسب خانه شما هستند.


در راه پله ها یک خط تقسیم‌کننده ایجاد کنید.

گردن خود را خم نکنید؛ این راه پله دو تکه به سرعت توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، چراکه طراحی دکوراسیون آن بسیار متفاوت و خاص است.


عرض پله‌ها را تغییر دهید.

در اکثر راه پله‌ها عرض پله ابتدایی با عرض پله انتهایی یکسان است و تغییری در آن ایجاد نمی‌شود. به جای این، راه‌پله خانه خود را به گونه‌ای طراحی کنید که عرض پله‌ها متفاوت باشد و در نتیجه بالا رفتن و پایین آمدن از آن جذاب و متفاوت شود.


با نرده‌ها کارهای خلاقانه انجام دهید.

هیچ قانونی وجود ندارد که شما را مجبور کند که نرده‌ها را کاملا موازی با پله‌ها نصب کنید. این نرده‌های عمودی هم به راه‌پله ایمنی اضافه کرده‌اند و هم به آن یک زیبایی بصری داده‌اند.


به راه‌پله یک دیوار اضافه کنید.

برای به حداکثر رساندن امنیت راه‌پله، به جای نرده یک دیوار به آن اضافه کنید. حفره‌های ایجاد شده در دیوار به آن جلوه بصری جذابی داده و باعث شده‌اند که راه‌پله حس بسته بودن و خفتگی در فرد ایجاد نکند.


راه‌پله را رنگ کنید.

رنگ کردن راه‌پله یک راه آسان و کم‌هزینه برای اضافه کردن یک جلوه بصری زیبا به را‌ه‌پله است. همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، رنگ سبز پله‌ها حالتی سرزنده و شاد به راه‌پله اضافه کرده و یک ورودی بسیار زیبا را برای این خانه تلفیقی به وجود آورده است.


راه‌پله خاص خود را طراحی کنید.

مانند هر چیز دیگری، راه‌پله را نیز می‌توانید شبیه رویاهای خود طراحی کنید. این راه پله نیمه ‌مارپیچ هم کاربردی است و هم هم‌چون یک مجسمه زیبا در این خانه می‌درخشد.


عنصری خاص و منحصربه‌فرد به راه‌پله خانه خود اضافه کنید.

می‌توانید مانند عکس بالا یکی از عناصر راه‌پله را خیلی خاص و متفاوت انتخاب کنید. همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید پله‌های این راه‌پله از قطعات بزرگ چوب ساخته شده و به آن جلوه‌ای متمایز داده‌اند. این قطعه‌های چوبی عنصری به سبک رستیک به این خانه مدرن اضافه کرده‌اند.


یا، برای خلق ظاهری معاصر و در عین حال نامتعارف می‌توانید از پله‌هایی از جنس بتن استفاده کنید.


یک پاگرد عجیب و غیرمنتظره برای راه‌پله خانه خود ایجاد کنید.

به جای این‌که مانند تمام راه‌پله، پله‌ها را تا سطح زمین امتداد دهید، یک پاگرد خاص و زیبا به آن اضافه کنید. هم‌چنین می‌توانید برای افزایش فضاهای نگهدارنده مانند عکس بالا به این پاگرد خاص کشو اضافه کنید.

پیشانی پله‌ها را کاشی کنید.

با کاشی کردن پیشانی پله‌ها یک عنصر گرافیکی به راه‌پله خانه خود اضافه کنید. از طرح‌ها و نقش‌های مختلف استفاده کنید تا فرد هنگام بالا رفتن از پله‌ها با عناصر گرافیکی مختلف روبه‌رو شود. سعی کنید کاشی‌ها دارای طرح‌ها و نقش‌های عمودی باشند تا راه‌پله شما درازتر و خاص‌تر به نظر برسد.


مواد و مصالح مختلف را با هم ترکیب کنید.

پله‌های چوبی؟ یا پله‌هایی از جنس استیل ضدزنگ؟ چرا از هر دو ماده استفاده نمی‌کنید؟ وقتی عناصر رستیک با عناصر معاصر ترکیب می‌شوند ظاهری خاص و پربافت ایجاد می‌شود.


از نورپردازی از پشت در راه‌پله خانه خود استفاده کنید.

در راه‌پله‌ای که هم در روز و هم در شب باید روشن باشد، بهتر است از نورپردازی در زیر پله‌ها استفاده کنید. این کار باعث می‌شود در شب دیگر نیازی به نور بیش‌تر نداشته باشید.


از راه پله شیشه ای استفاده کنید.

اگر می‌خواهید راه‌پله شما خیلی در فضا به چشم نیاید، از شیشه استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که شهامت کافی برای بالا و پایین رفتن از این راه‌پله را دارید.

 

امتیاز دهید
آرشیتکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: