طراحی و معماری استخر شنای Roccolo (اضافه شدن استخر به خانه ای قدیمی)

معماران: act_romegialli
موقعیت: ایتالیا، Galbiate

خواسته ی کارفرما، طراحی عمارتی جانبی برای خانه ای قدیمی بود به گونه­ ای که حداقل مزاحمت بصری را برای محیط طبیعی اطراف داشته باشد. عمارت ذکر شده به استخری سرپوشیده اختصاص می یابد و فضایی برای ورزش و گذران اوقت فراغت خواهد بود.

خانه ی قدیمی در اوایل قرن بیستم ساخته و ۱۰ سال پیش بازسازی شده است. بازسازی این خانه شامل محوطه سازی و اضافه کردن برکه­ ای مصنوعی به محوطه است. سطح طبقه ی همکف این خانه ۱ متر بالاتر از زمین مجاورش می باشد و کمترین ارتباط را با محیط طبیعی اطراف دارد لذا کارفرما خواستار طراحی فضای محصور شیشه ای و متصل به خانه­ ی اصلی برای لذت بردن از مناظر طبیعی اطراف است.

در نتیجه ­ی بررسی های دقیقی که در مورد توپوگرافی سایت انجام شد، به منظور ایجاد حداقل مزاحمت بصری برای محیط اطراف، حجم عمارت در زیر سطح زمین قرار گرفت. برای هدایت نور به داخل از ترازهای مختلف زمین بهره گرفته شد و به جای استفاده از نور سقفی از پنجره های عریضی استفاده شد که رو به منظر و برکه باز می شوند. بدین ترتیب برکه و عمارت از نظر بصری به یکدیگر متصل می شوند.

قرارگیری عمارت در مکانی دور از خانه، به منظور ایجاد فضایی مستقل و نو انجام شد که به کمک تونلی با تأکید بر محرمیت به خانه متصل می شود. برای حفظ درختان، این دو ساختمان به وسیله­ ی تونلی به یکدیگر متصل شدند. فضایی شیشه ای مقابل خانه برای بهره مندی از مناظر طبیعی اطراف طراحی شده است. تونل در نهایت به کمک چند پله به این فضا متصل می شود.

همانطور که گفته شد عمارت دارای استخری سرپوشیده، فضای ورزش و آشپزخانه ای کوچک است که با هندسه ای ساده در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. به دلیل عملکردهای متنوع این فضا، مصالح استفاده شده در آن چوب و سیمان هستند. در داخل فضا تمام ملاحظات مربوط به تهویه رعایت شده است.

برای فضای مربوط به استخر از مصالحی با دوام با رنگی خنثی استفاده شد. مصالحی که قادر به پوشاندن سطح پله ها، لبه ها و سطوح منحنی نیز باشند. هدف از استفاده از یک نوع مصالح برای استخر، دیوارها، پله ها و…. ایجاد حس تداوم و پیوستگی بین داخل و خارج استخر بود. در نهایت از سرامیکهای کوچک سفید برای پوشاندن کف و دیوارها استفاده شد. به منظور تداوم دید در داخل و خارج عمارت نیز از پنجره های کشویی استفاده شده است.

امتیاز دهید
آرشیتکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: