مشعل المپیک 2012 از توماس هیترویک

وقتی که ادوارد باربر و جی اوبسگربی دو طراح از شرق لندن از طریق مناقصه LOCOG مسئول طراحی مشعل المپیک 2012 شدند تصیم گرفتند تا متفاوت ترین مشعل المپیک را طراحی کنند.

باربر و اوبسگربی در این مورد توضیح می دهند : ” زمانی که ما جوان بودیم عاشق مسابقات المپیک بودیم ، اما به عنوان طراح این بهترین پروژه ای است که می توانستیم داشته باشیم ؛ طراحی یک نماد برای بازیها. از زمانی که در مناقصه پیروز شدیم تصمیم گرفتیم سخت کار کنیم. هدف ما این بود که عشق و علاقه مان به لندن و المپیک را در طرح مان نشان دهیم و نیز پیشرفت صنعت و تکنولوژی در بریتانیا را نیز چاشنی طرحمان در نظر بگیریم. این فرصتی بود برای ما تا برتری طراحی صنعتی در بریتانیا را نیز نمایان کنیم. این مشعل مشعل زمان ماست و ما به کاری که انجام دادیم بسیار افتخار می کنیم. “

مشعل باربر و اوبسگربی از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده و با وزن نهایی 850 گرم جزو سبک ترین مشعل های تاریخ المپیک است. همچنین ارتفاع 80 سانتی متری، آنرا در شمار بلند ترین مشعل ها نیز قرار می دهد. روی مشعل هم 8000 سوراخ دایره ای ایجاد شده است که نماینده 8000 حامل مشعل است. برای مشعل رنگ طلایی انتخاب شده است که درخشندگی آن خود نشانگر روشنایی و گرمای شعله المپیک است. 8000 سوراخ نیز با رنگ طلایی پرداخت شده اند تا در عین داشتن زیبایی هنری ، بعنوان عایق نیز گرمای ناشی از شعله را نیز تحمل کنند. از آنجایی که نصف حاملان مشعل را جوانان در رده سنی 14 – 24 تشکیل می دهند. فرم کلی مشعل طوری انتخاب شده است تا حمل آن بسیار آسان و امکان پذیر برای افراد کم سن و سال نیز باشد. قاعده مشعل به صورت سه وجهی است که به چند شعار سه گانه دلالت دارد :

ارزش های المپیک : احترام ، برتری ، دوستی

شعار المپیک : سریعتر ، بلندتر ، قوی تر

تعداد دفعاتی که المپیک در بریتانیا و لندن برگزار شده : 1908 ، 1948 ، 2012

دید کلی المپیک 2012 برای ترکیب سه رشته ی : کار-ورزش ، آموزش ، فرهنگ

آتشدان المپیک 2012

آتشدان این دوره از مسابقات بسیار متفاوت از دوره های قبلی بود. این آتشدان دارای 204 گلبرگ از جنس مس بود که هر کدام از این گلبرگ ها در رژه ورزشکاران در مراسم افتتاحیه بدست هر یک از کاروان های ورزشی به استادیوم آورده شدند و در جای خود که توسط لوله های بلندی به هم وصل شده بودند قرار گرفتند و در آخر پس از جمع شدن حلقه آتشین مرکزی را بوجود آوردند. هفت ورزشکار جوان بریتانیایی که هر کدام مشعل جداگانه ای داشت ، آتش را در هفت گلبرگ از این آتشدان افروختند سپس آتش به طور اتوماتیک در بقیه گلبرگ ها نیز شعله ور شد ، در این هنگام لوله های آتشدان که حاوی گاز بودند به سمت بالا حرکت کردند و تمام شعله های کوچک که در گلبرگ ها بودند ، آتش بزرگ المپیک را تشکیل دادند که تا آخر رقابت ها برافروخته می ماند.

کل این ساختار تقریباً 8.5 متر طول دارد و میله هایی که ساقه های آتشدان را تشکیل می دهند از جنس فولاد ضد زنگ هستند که با اسید نیز جلا داده شده اند. برای این میله ها از رنگ مخصوصی استفاده شده که به آن سیاه فاسد می گویند که اندکی به آبی مایل است. وزن آتشدان نیز 16 تن می باشد که از هم تای 300 تنی خود که چهار سال پیش در پکن روشن شد بسیار سبک تر است.

آتشدان از جای اولیه خود در وسط استادیوم به جایی که ناقوس افتتاحیه قرار داشت جابجا شد و در پایان بازیها هر کشور گلبرگ خود را به خانه خواهد برد و آتشدان 2012 به وجود خود خاتمه خواهد داد.

این آتشدان توسط توماس هیترویک7 طراح برجسته بریتانیایی طراحی شده است. هیترویک متولد 1970 در لندن می باشد و در رشته طراحی سه بعدی در دانشگاه پلی تکنیک منچستر و کالج سلطنتی هنر تحصیل کرده و برنده جایزه های معتبر زیادی است.

امتیاز دهید
آرشیتکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: