معماری و طراحی مهدکودک C.O


معماران: HIBINOSEKKEI, Youji no Shiro
موقعیت: Hiroshima, Japan

مهدکودک در منطقه ای با جمعیت رو به کاهش، در روستایی در ۶۰ کیلومتری شهر هیروشیما ساخته شده است. از سویی در شهرهای ژاپن امکانات لازم برای رشد و پرورش کودکان کافی نیست و از سوی دیگر با کاهش جمعیت روستاها، روش های سنتی نگهداری از کودکان در حال از بین رفتن است. به همین دلیل اکثر والدین اطلاعات لازم در مورد نحوه ی نگهداری، رشد و پرورش کودکان ندارند و شمار اماکن و افراد محلی مطلعی که بتوانند اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار آن ها قرار دهد، رو به کاهش است. به این ترتیب در بین مردم حس نگرانی در مورد نگهداری از کودکان پدید آمده که اثر نامطلوبی بر روی محیطهای آموزشی گذاشته است.



مردم محلی اطلاعات خوبی درباره ی نحوه ی نگهداری از کودکان دارند بنابراین به منظور حل مشکلات ذکر شده، طراحی مهدکودک با هدف فراهم کردن فضایی جهت تبادل اطلاعات والدین با یکدیگر و با مردم محلی انجام گرفت. برای دستیابی به اهداف ذکر شده، کافه ای در مجاورت مهدکودک و مستقل از آن طراحی شد به گونه ای که استفاده از آن هم برای مردم محلی و هم برای والدین میسر باشد. هدف از طراحی چنین فضایی، ایجاد مکانی برای تعامل و معاشرت والدین کودکان با یکدیگر و با مردم محلی است. ساختمان کافه بین مهدکودک و فضای پیاده و سوار شدن کودکان قرار گرفته تا والدین زمانی که فرزند خود را به مهد می رسانند یا به دنبال او می آیند، از کافه استفاده کنند. علاوه بر این کافه پنجره هایی دارد که رو به حیاط مهد کودک و خیابان مجاور گشوده می شود و این امکان را برای والدین فراهم می کند تا بتوانند کودک خود را در حیاط مدرسه ببینند.



شفافیت کافه هم از خیابان و هم از مهدکودک پاسخگوی اهداف عملکردی آن یعنی فضایی برای تعامل است. در زمان ناهار، کودکان از کافه استفاده می کنند و در آن غذا می خورند. مردم خیابان با تماشای کودکانی که در حیاط بازی می کنند و در کافه غذا می خورند، حس سرزندگی پیدا می کنند.

امتیاز دهید
آرشیتکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: