هتل دیاگونال

دسته بندی :اخبار و تازه های شهرسازی ۲۳ آذر ۱۴۰۰ آرشیتکت 2097

هتل دیاگونال اثر جولی کاپلا در اصلی ترین بلوار شهر بارسلون اسپانیا و در مجاورت برج اگبار (Agbar)، یکی از شاخص ترین بناهای اسپانیا، اثر معمار معروف فرانسوی ژان نوول قرار گرفته است.

این پروژه به دلیل انتقادات زیاد کاپلا پیرامون انتخاب معماران سرشناس بین المللی برای طراحی پروژه های ملی اسپانیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که با توجه به همجواری بلافصل این بنا با اثر نوول، بیم آن می رفت که هتل جزئی از اثر معماری فرانسوی محسوب شود. جولی کاپلا (Juli Capella) در مصاحبه ای بیان می کند: “گمان نکنید معماری محدود به تعدادی معمار سرشناس بین المللی است و قلب معماری خلاقانه تنها در شهرهای پاریس، نیویورک و لندن می تپد. دوران انحصار پروزه های معماری به سر آمده است و شهرها، معماران و نگرش های جدید در حال ظهور است.”

کاپلا برای رها ساختن پروژه از این سوء تفاهم، از هرگونه همخوانی فرمان و رنگی اجتناب ورزیده و در تضاد با نماهای ریز دانه برج آگبار، نمای هتل را درشت دانه و به رنگ های سیاه و سفید طراحی کرده، تا با خلق این تضاد بتواند شخصیت فردی هتل را به نمایش بگذارد. نظام توده و فضای هتل شامل دو حجم کشیده می باشد که در دو سمت فضای باز مجموعه سازمان دهی شده و ورودی های اصلی در جداره ی رو به حیاط واقع شده اند.

طبقه منهای یک (1-) هتل به فضاهای خدماتی و سالن همایش اختصاص یافته و در طبقه همکف علاوه بر پذیرش و لابی انتظار، فضاهای متنوع عرضه غذا و نوشیدنی قرار دارد که دیواره های جداکننده این فضاها به شکلی سیال و ارگانیک با رنگهایی تند و متنوع طراحی و توسط نورپردازی و همچنین سقف مواج پولکی شکل تشدید شده است.

طراحی سازه بنا به نحوی بوده است که دو ردیف از ستون های مرکزی پلان در طبقه ی همکف حذف گردیده. این امر توسط طراحی یک سقف مقاوم و انتقال بار به ستون هایی با عرض بیشتر و تعداد کمتر میسر شده. این هتل شامل 240 اتاق دو نفره در دو تیپ متفاوت می باشد: تیپ اول شامل اتاق هایی است به طول 6.77 متر با پنجره هایی وسیع و دید مستقیم به بیرون و تیپ دوم شامل اتاق هایی با طول 9.27 می باشد که تفاوت طول این دو تیپ 2.5 متر در پلان نشیمنی کوچک و میز تحریر اختصاص یافته و در حجم نیز به صورت بیرون زدگی های سفید رنگ و عمودی مشهود می باشد.

همچنین در نماهای جانبی هتل نیز صفحات افقی سفید رنگی کف هر طبقه را نمایان می سازد. علاوه بر دو تیپ اتاق های ذکر شده, تعداد 12 سوئیت و 8 اتاق ویژه نیز در انتهای راهروی طبقات طراحی شده است.

بر روی بام هتل بخش عمده ای از تاسیسات, استخر روباز و فضاهای جانبی آن نظیر سولاریوم و بار تعبیه شده است. سقف فلزی سبکی که بر روی استخر نصب شده در واقع شامل پانل های خورشیدی است که از انرژی دریافت شده توسط آنها جهت تامین آب گرم هتل استفاده می شود.

امتیاز دهید
آرشیتکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: