همه چیز درباره استادیوم ۹۷۴ قطر

این استادیوم کاملاً از کانتینرهای حمل و نقل فولاد مدولار ساخته شده است و اولین استادیوم فوتبال سرپوشیده کاملاً جداشدنی است که در کنار سواحل زیبای قطر و روبروی برج‌های بلند شهر دوحه واقع شده است همچنین این ورزشگاه جزو هشت استادیوم جام جهانی است که برای مسابقات تغییرات کاربردی بسیار زیادی روی آن اعمال شده است و از طرف سیستم ارزیابی پایداری جهانی رتبه چهار ستاره را به‌دست آورده است.این سازه فوق العاده نشان دهنده تعهد قطر به پایداری مقرون به صرفه و طراحی جسورانه است و درواقع نوعی ادای احترام به سنت دیرینه قطر در تجارت و دریانوردی در سراسر جهان است. نه تنها ۹۷۴ کد شماره گیری بین المللی قطر است، بلکه تعداد دقیق کانتینرهای حمل و نقل مورد استفاده در ساخت و ساز نیز می باشد.

 

استادیوم راس ابو عبود

جزئیات ساخت استادیوم ۹۷۴

این استادیوم گنجایش ۴۰ هزار تماشاگر و مساحت حدود ۴۵۰ هزار متر مربع دارد و روی یک دماغه مصنوعی ساخته شده است.ساخت آن در سال ۲۰۱۸ آغاز شد و در ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱ افتاح شد، این منطقه که از توسعه شهری دور مانده بود توسط مسئولان در برنامه ۲۰۳۰ دوباره احیا شد. بنابراین ساخت یکی از استادیوم‌های جام جهانی ۲۰۲۲ اولین قدم برای این هدف بود.پس از پایان مسابقات، کانتینرها و ساختار فوق العاده مورد استفاده مجدد قرار خواهند گرفت. اگرچه حضور فیزیکی استادیوم ۹۷۴ موقتی بود اما میراث آن جاودانه است.

هزینه ساخت استادیوم

ساخت ورزشگاه ۹۷۴ حدود ۷۱۷ میلیون دلار هزینه در پی داشت

فرآیند برچیده شدن

تصیمیم مسئولان قطر بر این بود که این ورزشگاه موقتی باشد و بعد از جام جهانی کانتینرهای استفاده شده در ساخت آن به کشورهای دیگر صادر ‌شود. بعد از برچیده شدن مسئولان قصد داشتند در این منطقه منازل مسکونی، شرکت‌های تجاری، اداری و… بنا کنند تا باری دیگر اکتشاف نفت و گاز در آن‌جا ادامه پیدا کند؛ و باعث ‌شود این منطقه دوباره به توسعه شهری برسد.

به ادعای نشریه سان، قرار بر این بود که این ورزشگاه در اختیار کشورهای توسعه نیافته قرار بگیرد اما اروگوئه که به دنبال کسب میزبانی مشترک جام جهانی ۲۰۳۰ است، وارد نبرد خرید کانتینرها شده است.

 

منبع  سایت قطر۲۰۲۲ ،یابکس ، فوتبالی

5/5 - (1 امتیاز)
آرشیتکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: