پیتر زومتور

دسته بندی :مهارت ها ۲۸ آذر ۱۴۰۰ آرشیتکت 1342

نام

پیتر زومتور

تاریخ تولد

26 آوریل 1943

محل تولد

بازل

ملیت

سوئیس

فعالیت ها

 


معمار مشهور سوئیسی پیتر زمتور پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 به عنوان دریافت کننده یکی از معتبر ترین جوایز معماری جهان ، مدال طلای سلطنتی، معرفی شده است. مدال طلای سلطنتی ،اهدا شده در به رسمیت شناختن کار یک عمر، شخصا توسط ملکه انگلستان تایید و به یک شخص و یا گروهی که تأثیر قابل توجهی ” به طور مستقیم یا غیر مستقیم در پیشرفت معماری” داشته اند داده می شود. پیتر زمتور، شناخته شده برای اجرای یک عمل کوچک و در عین حال قدرتمند و مصالحه‌ ناپذیر ، شرکت برنده جایزه خود را در سال 1979 در سوئیس تاسیس کرد. مشهورترین پروژه های او شامل گالری کنست هائوس برگنز در اتریش، حمامهای آبگرم والس در والسِ سوئیس و موزه هنر کلومبا در شهر کلن است. او طراح غرفه مارپیچ لندن 2011 است و در حال حاضر مشغول طراحی یک خانه مخصوص تعطیلات در دوون (ِDoven) برای فیلسوف آلن دو باتن است.
او استعدادی فوق العاده در ایجاد فضاسازی های خاص از طریق تسلط استادانه خود بر نور و انتخاب متریال دارد. ساختمانهای زمتور،همانند کلیسای کوچک روستایی و حمام حرارتی در والس، تجربه ای شگرف برای همه حواس، با هر جزء هستی و ماهیت ساختمان و محیط آن را نمود میبخشد. آنجلا بردی، رئیس کمیته افتخارات (RIBA) که انتخاب برنده مدال طلای سلطنتی را به عهده دارند گفت: “کارهای پیتر زمتور تجدید پیوند با سنت معماری مدرن است که بر مکان، جامعه واستفاده از متریال تاکید دارد. نوشته های او مؤید بر تجربه طراحی، ساخت و ساز و سکونت است در حالی که ساختمانهایش در یک گفت و گوی غنی با تاریخ معماری مشغولند. من با تقدیم مدال طلای سلطنتی به وی مفتخر خواهم شد.
” اهدای مدال طلای سلطنتی به پیتر زمتور در تاریخ چهارشنبه 6 فوریه 2013 با مراسمی در موسسه سلطنتی معماران بریتانیا در لندن برگزار می شود که در طی آن بورسیه بین المللی و افتخاری RIBA 2003 نیز ارائه خواهد شد. امسال اعضای کمیته افتخارات به ریاست آنجلا بردی شامل معماران پیتر کلگ ، یوان فارل ، پروفسور آدریان فورتی ، نیل مک لاگین و سارا ویگلسوورس میباشد.

امتیاز دهید
آرشیتکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: