7 مزیت کم نظیر چوب برای ساختمان سازی

دسته بندی :اخبار و تازه های انرژی معماری ۲۱ آذر ۱۴۰۱ آرشیتکت 1195

ساخت خانه با استفاده از چوب نه تنها برای کاهش گازهای گلخانه ای ، بلکه برای عایق حرارتی ساختمان ها نیز مفید است. دیوارهای چوبی عایق حرارتی عالی هستند و محیط زندگی را دلپذیرتر می کنند.خانه های چوبی انرژی کمتری برای گرمایش و سرمایش نیاز دارند در واقع چوب به دلیل خواص سلولی خود در فصل سرد عایق گرمای داخل خانه بوده و در فصل گرم نیز فضای درونی را خنک‌تر نگه داشته و اجازه تبادل دمایی زیادی را با فضای بیرونی نمی‌دهد. چنین ویژگی‌ای باعث می‌شود که سرانه مصرف انرژی در خانه‌های ساخته شده از چوب کاهش پیدا کند.

در ادامه به بررسی ویژگی های فوق العاده چوب و مزیت های ان نسبت به سایر مصالح ساختمانی می پردازیم.

چوب
  •  تجزیه پذیر بودن

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های بسیاری از مصالح ساختمانی، از جمله بتن، فلز و پلاستیک، این است که وقتی دور ریخته می‌شوند، تجزیه آن‌ها زمان بسیار زیادی طول می‌کشد. هنگامی که چوب در معرض شرایط آب و هوایی طبیعی قرار می گیرد، بسیار سریعتر تجزیه می شود از طرف دیگر، درک نقش رطوبت و پوسیدگی چوب به این معنی است که در شرایط بهینه، طول عمر یک ساختمان یا طبقه به راحتی می تواند از عمر یک درخت بیشتر شود!

  • راحت بودن پردازش برای استفاده

در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی هزینه تولید چوب کمتر است همچنین در مقایسه با فولاد، ضایعات آب و اثرات زیست محیطی در این فرآیند کمتر است.بسیاری از کارخانه های چوب از محصولات جانبی چوب (تراشه، پوست و غیره) به عنوان سوخت زیستی برای تاسیسات خود استفاده می کنند. این باعث کاهش بار سوخت فسیلی در فرآیند تولید می شود.

  • جذب کردن صدا

خواص آکوستیک چوب آن را برای به حداقل رساندن اکو در فضاهای نشیمن یا فضای اداری ایده آل می کند. چوب صدا را به جای بازتاب یا تقویت آن جذب می کند. این می تواند به میزان قابل توجهی سطح سر و صدا را کم کند و باعث آرامش بیشتر شود

  • مقاومت الکتریکی 

اکثر گونه های چوبی هنگامی که تا سطح رطوبت استاندارد خشک شوند معمولاً بین 7 تا 12 درصد مقاومت طبیعی در برابر رسانایی الکتریکی دارند این رسانایی در واقع اساس یک نوع سیستم اندازه گیری رطوبت است. استحکام و ابعاد آن نیز به طور قابل توجهی تحت تأثیر گرما قرار نمی گیرد که  باعث ثبات ساختمان است.

ساختمان چوبی
  •  متنوع بودن کاربرد های چوب

چوب نه تنها در صنعت ساختمان‌سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه می‌تواند برای تجهیزات ورزشی، موسیقی، چترهای چوبی و تزئینات نیز استفاده شود.

  • دوام ساختمان چوبی

باتوجه به بسیاری از عوامل خارجی مانند آب و هوا، شرایط اقلیمی، موقعیت و نحوه نگهداری، یک خانه چوبی به راحتی می‌تواند مقام باشد. در واقع چوب عملکرد بهتری نسبت به آجر دارد. به ویژه در مناطقی که مستعد بادهای شدید یا زلزله هستند.

  • چوب سخت یا چوب نرم

چوب ها با توجه به ساختاری که دارند به دو نوع نرم و سخت دسته بندی می شوند،اگرچه چوب‌های نرم در کل نسبت به چوب‌های سخت چگالی کمتری دارند، اما چگالی به تنهایی تعیین نمی‌کند که چوب در کدام دسته قرار می‌گیرد.

به چوب درختانی که از بوته های گلدار هستند و دانه‌های خود را در یک محفظه بیرونی مانند میوه یا بلوط نگه می‌دارند ، چوب سخت گفته می شود از طرفی

به چوب درختان همیشه سبز، چوب نرم گفته می شود.

 

منبع سایت wagnermeters ، jbkind  ، رویال راش

برای عضویت در خبرنامه و دریافت جدیدترین مقالات سایت فرم زیر را تکمیل کنید.

1/5 - (1 امتیاز)
آرشیتکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: